Home > Products > Crystals, Oscillators, Resonators > Oscillators > 636M3C050M00000
636M3C050M00000
Manufacturer Part Number 636M3C050M00000
Manufacturer CTS-Frequency Controls
Description 50MHz HCMOS, TTL XO (Standard) Oscillator Surface Mount 1.8V 15mA Enable/Disable
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
636M3C050M00000 Price
Technical Specifications of 636M3C050M00000
Datasheet 636M3C050M00000 datasheet
CategoryCrystals and Oscillators
FamilyOscillators
Series636
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency50MHz
FunctionEnable/Disable
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)15mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.051" (1.30mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10μA
<   Previous Product Next Product   >
Home > Products
Electronic Components and Parts
636M3C050M00000
636M3C050M00000 Price
FamilyOscillators
Series636
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency50MHz
FunctionEnable/Disable
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±50ppm
Current - Supply (Max)15mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Height0.051" (1.30mm)