Home > Products > Power Supplies - Board Mount > AC DC Converters > LCM600W-4-A
LCM600W-4-A
Manufacturer Part Number LCM600W-4-A
Manufacturer Artesyn Embedded Technologies
Description AC/DC CONVERTER 48V 600W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
LCM600W-4-A Price
Technical Specifications of LCM600W-4-A
Datasheet LCM600W-4-A datasheet
CategoryPower Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesLCM600
Part StatusActive
TypeFront End
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)14A
Power (Watts)600W
ApplicationsITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency89%
Operating Temperature-40°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.50" L x 4.50" W x 2.40" H (190.5mm x 114.3mm x 61.0mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCB
Power (Watts) - Max600W
<   Previous Product Next Product   >
Home > Products
Electronic Components and Parts
LCM600W-4-A
LCM600W-4-A Price
FamilyAC DC Converters
SeriesLCM600
Part StatusActive
TypeFront End
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)14A
Power (Watts)600W
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency89%
Mounting TypeChassis Mount
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCB
Power (Watts) - Max600W