Home > Products > Power Supplies - Board Mount > AC DC Converters > VF-S320-09A
VF-S320-09A
Manufacturer Part Number VF-S320-09A
Manufacturer CUI Inc.
Description AC/DC CONVERTER 9V 320W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
VF-S320-09A Price
Technical Specifications of VF-S320-09A
CategoryPower Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
ManufacturerCUI Inc.
SeriesVF-S320
Part StatusActive
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)32A
Power (Watts)320W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency83%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, PFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.00" L x 4.00" W x 1.50" H (152.4mm x 101.6mm x 38.1mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCB, CE, cURus, TUVgs
Power (Watts) - Max320W
<   Previous Product Next Product   >
Home > Products
Electronic Components and Parts
VF-S320-09A
VF-S320-09A Price
FamilyAC DC Converters
SeriesVF-S320
Part StatusActive
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)32A
Power (Watts)320W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency83%
Mounting TypeChassis Mount
Minimum Load Required-
ApprovalsCB, CE, cURus, TUVgs
Power (Watts) - Max320W