Home > Products > Power Supplies - Board Mount > AC DC Converters > LCL300PS24
LCL300PS24
Manufacturer Part Number LCL300PS24
Manufacturer XP Power
Description AC/DC CONVERTER 24V 300W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
LCL300PS24 Price
Technical Specifications of LCL300PS24
Datasheet LCL300PS24 datasheet
CategoryPower Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
ManufacturerXP Power
SeriesLCL
Part StatusActive
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)13A
Power (Watts)300W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency88%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension8.07" L x 4.33" W x 1.97" H (205.0mm x 110.0mm x 50.0mm)
Minimum Load RequiredNo
Approvals-
Power (Watts) - Max300W
<   Previous Product Next Product   >
Home > Products
Electronic Components and Parts
LCL300PS24
LCL300PS24 Price
Datasheet LCL300PS24 datasheet
FamilyAC DC Converters
SeriesLCL
Part StatusActive
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)13A
Power (Watts)300W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency88%
Mounting TypeChassis Mount
Minimum Load RequiredNo
Approvals-
Power (Watts) - Max300W
Related parts for LCL300PS24
VE-BTM-CX-F3
VE-BTM-CX-F3
Vicor Corporation
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W
VI-BTJ-MY-F1
VI-BTJ-MY-F1
Vicor Corporation
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W
VI-BVX-IY-F2
VI-BVX-IY-F2
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W
VE-BWM-EV-F1
VE-BWM-EV-F1
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W