Home > Products > Power Supplies - Board Mount > LED Drivers > LXV76-024SW
LXV76-024SW
Manufacturer Part Number LXV76-024SW
Manufacturer Excelsys Technologies Ltd
Description 3.17A 24V Constant Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
LXV76-024SW Price
Technical Specifications of LXV76-024SW
Datasheet LXV76-024SW datasheet
CategoryPower Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Drivers
SeriesLXV76
Part StatusActive
TypeConstant Voltage
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)3.17A
Power (Watts)76W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Dimming-
FeaturesOTP, OVP, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-35°C ~ 70°C
Efficiency88%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension6.97" L x 2.66" W x 1.46" H (177.0mm x 67.5mm x 37.0mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, cULus, EN
Weight1.7 lbs (771.1g)
<   Previous Product Next Product   >
Home > Products
Electronic Components and Parts
LXV76-024SW
LXV76-024SW Price
FamilyLED Drivers
SeriesLXV76
Part StatusActive
TypeConstant Voltage
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)3.17A
Power (Watts)76W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Dimming-
FeaturesOTP, OVP, SCP
RatingsIP67
Efficiency88%
Termination StyleWire Leads