Home > Products > Power Supplies - Board Mount > LED Drivers > LED75WT5-038-C2000-D
LED75WT5-038-C2000-D
Manufacturer Part Number LED75WT5-038-C2000-D
Manufacturer Thomas Research Products
Description 2A 19 ~ 38 V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
LED75WT5-038-C2000-D Price
Technical Specifications of LED75WT5-038-C2000-D
Datasheet LED75WT5-038-C2000-D datasheet
CategoryPower Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Drivers
SeriesLED75W-T5
Part StatusActive
TypeConstant Current
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output19 ~ 38 V
Current - Output (Max)2A
Power (Watts)75W
Voltage - Isolation-
DimmingAnalog
FeaturesOCP, OVP, SCP
RatingsIP20
Operating Temperature-
Efficiency87%
Termination StyleTerminal Block
Size / Dimension16.69" L x 1.18" W x 1.02" H (424.0mm x 30.0mm x 26.0mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, cURus
Weight*
<   Previous Product Next Product   >
Home > Products
Electronic Components and Parts
LED75WT5-038-C2000-D
LED75WT5-038-C2000-D Price
FamilyLED Drivers
SeriesLED75W-T5
Part StatusActive
TypeConstant Current
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output19 ~ 38 V
Current - Output (Max)2A
Power (Watts)75W
Voltage - Isolation-
DimmingAnalog
FeaturesOCP, OVP, SCP
RatingsIP20
Operating Temperature-
Efficiency87%
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, cURus
Weight*
Related parts for LED75WT5-038-C2000-D
VE-BWD-CX-F3
VE-BWD-CX-F3
Vicor Corporation
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W