Home > Products > Power Supplies - Board Mount > LED Drivers > LXV75-012SW
LXV75-012SW
Manufacturer Part Number LXV75-012SW
Manufacturer Excelsys Technologies Ltd
Description 6.25A 12V Constant Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
LXV75-012SW Price
Technical Specifications of LXV75-012SW
Datasheet LXV75-012SW datasheet
CategoryPower Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Drivers
SeriesLXV75
Part StatusActive
TypeConstant Voltage
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts)75W
Voltage - Isolation3.75kV (3750V)
Dimming-
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-35°C ~ 70°C
Efficiency90%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension6.58" L x 2.62" W x 1.65" H (167.0mm x 66.5mm x 42.0mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, cULus, EN
Weight2.1 lbs (952.5g)
<   Previous Product Next Product   >
Home > Products
Electronic Components and Parts
LXV75-012SW
LXV75-012SW Price
FamilyLED Drivers
SeriesLXV75
Part StatusActive
TypeConstant Voltage
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts)75W
Dimming-
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
RatingsIP67
Efficiency90%
Termination StyleWire Leads