Home > Products > Power Supplies - Board Mount > AC DC Converters > ZWS100PF5NONROHS
ZWS100PF5NONROHS
Manufacturer Part Number ZWS100PF5NONROHS
Manufacturer TDK-Lambda Americas Inc.
Description AC/DC CONVERTER 5V 100W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
ZWS100PF5NONROHS Price
Technical Specifications of ZWS100PF5NONROHS
CategoryPower Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesZWS
Part StatusObsolete
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts)100W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency78%
Operating Temperature-10°C ~ 60°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Load Sharing, PFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension8.74" L x 2.17" W x 1.26" H (222.0mm x 55.0mm x 32.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cURus, TUV
Power (Watts) - Max100W
<   Previous Product Next Product   >
Home > Products
Electronic Components and Parts
ZWS100PF5NONROHS
ZWS100PF5NONROHS Price
FamilyAC DC Converters
SeriesZWS
Part StatusObsolete
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts)100W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency78%
Mounting TypeChassis Mount
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cURus, TUV
Power (Watts) - Max100W