Home > Products > Power Supplies - Board Mount > AC DC Converters > GPM140-12
GPM140-12
Manufacturer Part Number GPM140-12
Manufacturer SL Power Electronics Manufacture of Condor/Ault Brands
Description AC/DC CONVERTER 12V 140W
Lead Free Status / RoHS Status Vendor undefined / Vendor undefined
GPM140-12 Price
Technical Specifications of GPM140-12
Datasheet GPM140-12 datasheet
CategoryPower Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesGPM140
Part StatusObsolete
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)11.7A
Power (Watts)140W (160W Forced Air)
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation-
Efficiency65%
Operating Temperature0°C ~ 50°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension8.50" L x 4.50" W x 2.12" H (215.9mm x 114.3mm x 53.9mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max140W (160W Forced Air)
<   Previous Product Next Product   >
Home > Products
Electronic Components and Parts
GPM140-12
GPM140-12 Price
Datasheet GPM140-12 datasheet
FamilyAC DC Converters
SeriesGPM140
Part StatusObsolete
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)11.7A
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation-
Efficiency65%
Mounting TypeChassis Mount
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE
Related parts for GPM140-12
VI-J5N-CX
VI-J5N-CX
Vicor Corporation
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W