Home > Products > Power Supplies - Board Mount > AC DC Converters > GPC55-15G
GPC55-15G
Manufacturer Part Number GPC55-15G
Manufacturer SL Power Electronics Manufacture of Condor/Ault Brands
Description AC/DC CONVERTER 15V 55W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
GPC55-15G Price
Technical Specifications of GPC55-15G
Datasheet GPC55-15G datasheet
CategoryPower Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesGPC55
Part StatusObsolete
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)3.7A
Power (Watts)55W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency70%
Operating Temperature0°C ~ 50°C
FeaturesAdjustable Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.30" L x 3.94" W x 1.68" H (160.0mm x 100.0mm x 42.7mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE, cURus, TUV
Power (Watts) - Max55W
<   Previous Product Next Product   >
Home > Products
Electronic Components and Parts
GPC55-15G
GPC55-15G Price
Datasheet GPC55-15G datasheet
FamilyAC DC Converters
SeriesGPC55
Part StatusObsolete
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)3.7A
Power (Watts)55W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency70%
Mounting TypeChassis Mount
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE, cURus, TUV
Power (Watts) - Max55W
Related parts for GPC55-15G
VE-BVX-EY-S
VE-BVX-EY-S
Vicor Corporation
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W