Home > Products > Power Supplies - Board Mount > AC DC Converters > BLP40-3000G
BLP40-3000G
Manufacturer Part Number BLP40-3000G
Manufacturer Bel Power Solutions
Description AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 40W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
BLP40-3000G Price
Technical Specifications of BLP40-3000G
CategoryPower Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesBLP40
Part StatusObsolete
TypeOpen Frame
Number of Outputs3
Voltage - Input100 ~ 250 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 212V
Voltage - Output 3-12V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)5A, 3A, 1A
Power (Watts)40W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation4.242kV (4242V)
Efficiency70%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension3.00" L x 5.00" W x 1.23" H (76.2mm x 127.0mm x 31.2mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCB, CE
Power (Watts) - Max25W
<   Previous Product Next Product   >
Home > Products
Electronic Components and Parts
BLP40-3000G
BLP40-3000G Price
FamilyAC DC Converters
SeriesBLP40
Part StatusObsolete
TypeOpen Frame
Number of Outputs3
Voltage - Input100 ~ 250 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 212V
Voltage - Output 3-12V
Voltage - Output 4-
Power (Watts)40W
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency70%
Mounting TypeChassis Mount
Minimum Load Required-
ApprovalsCB, CE
Power (Watts) - Max25W