Home > Products > Power Supplies - Board Mount > AC DC Converters > NLP40-7612
NLP40-7612
Manufacturer Part Number NLP40-7612
Manufacturer Artesyn Embedded Technologies
Description AC/DC CONVERTER 12V 40W
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
NLP40-7612 Price
Technical Specifications of NLP40-7612
Datasheet NLP40-7612 datasheet
CategoryPower Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesNLP40
Part StatusObsolete
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)3.3A
Power (Watts)40W (50W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency75%
Operating Temperature0°C ~ 70°C
FeaturesDC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.25" L x 2.50" W x 1.15" H (108.0mm x 63.5mm x 29.2mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCB, CE, CCC, cURus, TUV
Power (Watts) - Max40W (50W Forced Air)
<   Previous Product Next Product   >
Home > Products
Electronic Components and Parts
NLP40-7612
NLP40-7612 Price
Datasheet NLP40-7612 datasheet
FamilyAC DC Converters
SeriesNLP40
Part StatusObsolete
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)3.3A
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency75%
Mounting TypeChassis Mount
Minimum Load RequiredNo