Home > Products > Power Supplies - Board Mount > AC DC Converters > NFS40-7610
NFS40-7610
Manufacturer Part Number NFS40-7610
Manufacturer Artesyn Embedded Technologies
Description AC/DC CONVERTER 5.1V +/-15V 40W
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
NFS40-7610 Price
Technical Specifications of NFS40-7610
CategoryPower Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesNFS40
Part StatusObsolete
TypeOpen Frame
Number of Outputs3
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15.1V
Voltage - Output 215V
Voltage - Output 3-15V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)3A, 2A, 350mA
Power (Watts)40W (50W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency70%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.20" H (127.0mm x 76.2mm x 30.5mm)
Minimum Load RequiredYes
Approvals-
Power (Watts) - Max40W (50W Forced Air)
<   Previous Product Next Product   >
Home > Products
Electronic Components and Parts
NFS40-7610
NFS40-7610 Price
FamilyAC DC Converters
SeriesNFS40
Part StatusObsolete
TypeOpen Frame
Number of Outputs3
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15.1V
Voltage - Output 215V
Voltage - Output 3-15V
Voltage - Output 4-
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency70%
Mounting TypeChassis Mount
Minimum Load RequiredYes
Approvals-
Related parts for NFS40-7610
VE-2NB-MV-S
VE-2NB-MV-S
Vicor Corporation
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W
VI-BW0-CX
VI-BW0-CX
Vicor Corporation
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W