Home > Products > Power Supplies - Board Mount > AC DC Converters > VDRS-40-24
VDRS-40-24
Manufacturer Part Number VDRS-40-24
Manufacturer CUI Inc.
Description AC/DC CONVERTER 24V 40W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
VDRS-40-24 Price
Technical Specifications of VDRS-40-24
CategoryPower Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
ManufacturerCUI Inc.
SeriesVDRS-40
Part StatusActive
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input88 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)1.7A
Power (Watts)40W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency84%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeDIN Rail
Size / Dimension3.90" L x 1.57" W x 3.54" H (99.0mm x 40.0mm x 90.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cULus, cURus, TUV
Power (Watts) - Max40W
<   Previous Product Next Product   >
Home > Products
Electronic Components and Parts
VDRS-40-24
VDRS-40-24 Price
FamilyAC DC Converters
SeriesVDRS-40
Part StatusActive
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input88 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)1.7A
Power (Watts)40W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency84%
Mounting TypeDIN Rail
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cULus, cURus, TUV
Power (Watts) - Max40W