Home > Products > Power Supplies - Board Mount > AC DC Converters > JFS075024NONROHS
JFS075024NONROHS
Manufacturer Part Number JFS075024NONROHS
Manufacturer TDK-Lambda Americas Inc.
Description AC/DC CONVERTER 24V 750W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
JFS075024NONROHS Price
Technical Specifications of JFS075024NONROHS
Datasheet JFS075024NONROHS datasheet
CategoryPower Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesJFS
Part StatusObsolete
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)31.2A
Power (Watts)750W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency75%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension11.06" L x 4.87" W x 2.00" H (280.9mm x 123.6mm x 50.8mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max749W
<   Previous Product Next Product   >
Home > Products
Electronic Components and Parts
JFS075024NONROHS
JFS075024NONROHS Price
FamilyAC DC Converters
SeriesJFS
Part StatusObsolete
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)31.2A
Power (Watts)750W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency75%
Mounting TypeChassis Mount
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max749W