Home > Products > Power Supplies - Board Mount > AC DC Converters > DS2900-3-004
DS2900-3-004
Manufacturer Part Number DS2900-3-004
Manufacturer Artesyn Embedded Technologies
Description AC/DC CONVERTER 12V 2900W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
DS2900-3-004 Price
Technical Specifications of DS2900-3-004
Datasheet DS2900-3-004 datasheet
CategoryPower Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesDS2900
Part StatusObsolete
TypeFront End
Number of Outputs1
Voltage - Input180 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)240A
Power (Watts)2900W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation2.5kV (2500V)
Efficiency91%
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeRack Mount
Size / Dimension8.54" L x 4.17" W x 3.07" H (217.0mm x 106.0mm x 78.0mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCB, CE
Power (Watts) - Max2900W
<   Previous Product Next Product   >
Home > Products
Electronic Components and Parts
DS2900-3-004
DS2900-3-004 Price
FamilyAC DC Converters
SeriesDS2900
Part StatusObsolete
TypeFront End
Number of Outputs1
Voltage - Input180 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)240A
Power (Watts)2900W
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency91%
Mounting TypeRack Mount
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCB, CE
Power (Watts) - Max2900W