Home > Products > Power Supplies - Board Mount > AC DC Converters > VPU-S200-48
VPU-S200-48
Manufacturer Part Number VPU-S200-48
Manufacturer CUI Inc.
Description AC/DC CONVERTER 48V 200W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
VPU-S200-48 Price
Technical Specifications of VPU-S200-48
CategoryPower Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
ManufacturerCUI Inc.
SeriesVPU-S200
Part StatusObsolete
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)4.2A
Power (Watts)200W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency81%
Operating Temperature-10°C ~ 65°C (With Derating)
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.80" L x 3.80" W x 1.50" H (172.7mm x 96.5mm x 38.1mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cURus, GS
Power (Watts) - Max200W
<   Previous Product Next Product   >
Home > Products
Electronic Components and Parts
VPU-S200-48
VPU-S200-48 Price
FamilyAC DC Converters
SeriesVPU-S200
Part StatusObsolete
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)4.2A
Power (Watts)200W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency81%
Mounting TypeChassis Mount
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cURus, GS
Power (Watts) - Max200W