Home > Products > Power Supplies - Board Mount > DC DC Converters > DS550DC-3-004
DS550DC-3-004
Manufacturer Part Number DS550DC-3-004
Manufacturer Artesyn Embedded Technologies
Description PWR SUP 12V 550W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
DS550DC-3-004 Price
Technical Specifications of DS550DC-3-004
Datasheet DS550DC-3-004 datasheet
CategoryPower Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesDS550DC-3
PackagingBulk
Part StatusActive
TypeFront End
Voltage - Input36 ~ 75 V
Output12V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)12 VDC @ 45A
Output - 2 @ Current (Max)-
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)550W
ApplicationsITE (Commercial)
Mounting TypeRack Mount
Operating Temperature10°C ~ 45°C
Efficiency84%
Package / CaseModule
Size / Dimension13.29" L x 3.07" W x 1.57" H (337.6mm x 78.0mm x 40.0mm)
Power (Watts) - Max540W
Approvals-
<   Previous Product Next Product   >
Home > Products
Electronic Components and Parts
DS550DC-3-004
Description PWR SUP 12V 550W
DS550DC-3-004 Price
FamilyDC DC Converters
SeriesDS550DC-3
PackagingBulk
Part StatusActive
TypeFront End
Voltage - Input36 ~ 75 V
Output12V
Number of Outputs1
Output - 2 @ Current (Max)-
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)550W
ApplicationsITE (Commercial)
Mounting TypeRack Mount
Efficiency84%
Package / CaseModule
Power (Watts) - Max540W