Technical Specifications of SR4M4110
| Datasheet | SR4M4110 datasheet |
| Category | Relays |
| Family | Power Relays, Over 2 Amps |
| Manufacturer | TE Connectivity Potter & Brumfield Relays |
| Series | SR4, SCHRACK |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Active |
| Relay Type | Safety |
| Coil Type | Non Latching |
| Coil Current | 7.3mA |
| Coil Voltage | 110VDC |
| Contact Form | 4PST (3 Form A, 1 Form B) |
| Contact Rating (Current) | 8A |
| Switching Voltage | 400VAC - Max |
| Turn On Voltage (Max) | 83 VDC |
| Turn Off Voltage (Min) | 11 VDC |
| Operate Time | - |
| Release Time | - |
| Features | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Termination Style | PC Pin |
| Contact Material | Silver Tin Oxide (AgSnO) |
| Coil Power | 800 mW |
| Coil Resistance | 15.1 kOhms |
| Operating Temperature | -25°C ~ 70°C |