Technical Specifications of PPT0500DWR5VB
| Category | Sensors, Transducers |
| Family | Pressure Sensors, Transducers |
| Manufacturer | Honeywell Microelectronics & Precision Sensors |
| Series | - |
| Part Status | Active |
| Pressure Type | Differential |
| Operating Pressure | ±500 PSI (±3447.38 kPa) |
| Output Type | Analog, RS-485 |
| Output | 0 V ~ 5 V |
| Accuracy | ±0.05% |
| Voltage - Supply | 5.5 V ~ 30 V |
| Port Size | Male - 0.13" (3.18mm) Tube, Dual |
| Port Style | Barbed |
| Features | - |
| Termination Style | Connector |
| Maximum Pressure | ±600 PSI (±4136.85 kPa) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |