Technical Specifications of PPT2-0300DGK5VS
| Category | Sensors, Transducers |
| Family | Pressure Sensors, Transducers |
| Manufacturer | Honeywell Microelectronics & Precision Sensors |
| Series | PPT2 |
| Part Status | Active |
| Pressure Type | Differential |
| Operating Pressure | ±300 PSI (±2068.43 kPa) |
| Output Type | Analog, RS-485 |
| Output | 0 V ~ 5 V |
| Accuracy | ±0.0375% |
| Voltage - Supply | 6 V ~ 34 V |
| Port Size | Female - 1/8" (3.18mm) Swagelok?, Male - 1/8" (3.18mm) Swagelok? |
| Port Style | Threaded |
| Features | - |
| Termination Style | Connector |
| Maximum Pressure | ±600 PSI (±4136.85 kPa) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |